Przeskocz do treści
Zdjęcie przedstawiające kobietę trenującą karate ubraną w białe kimono
Sport

Karate – dlaczego warto ?  

Julia Kędzierska

Od 12 lat trenuję Karate Kyokushin, w którym przez 8 lat należała do Reprezentacji Polski. Wśród jej największych osiągnięć można wymienić trzykrotne zdobycie tytułu Mistrzyni Europy w kategorii junior i młodzieżowiec, 2 miejsce Mistrzyni Europy seniorów oraz 3 Miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorów. Dodatkowo od 2 lat trenuje kickboxing, w którym także ma za sobą udane starty ligowe, z dwoma wygranymi walkami.

Od 17 roku życia pomagała trenerowi ze Szczycieńskiego Klubu Karate Kyokushin w Szczytnie, skąd pochodzi. Po ukończeniu 18 lat zaczęła prowadzić własne grupy treningowe oraz pracować na obozach i koloniach sportowych, co dało jej duże doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Dlaczego warto uczestniczyć w zajęciach karate?  

Zajęcia Karate Kyokushin odbywają się pod okiem doświadczonej instruktorki, a co dokładnie składa się na to doświadczenie? Julia chętnie odpowie na to pytanie swoimi słowami:

Na moje doświadczenie składają się dla mnie 3 istotne okresy w mojej drodze karate, które wzajemnie się uzupełniają. Karate Kyokushin jest moją pasją, którą uwielbiam się dzielić.

Perspektywa zawodniczki- przez 8 lat reprezentując Polskę, nie tylko walczyłam ze swoimi słabościami oraz przeciwniczkami, a także poznawałam wiele wartościowych osób i uczyłam się jak radzić sobie zarówno z sukcesem, jak i porażką, chociażby poprzez obserwację autorytetów. Teraz nauczając innych staram się, aby nie przeoczyć potencjału wśród nowych adeptów. Kto wie, być może oni też zostaną kiedyś zawodnikami.  

Perspektywa instruktora- dość wcześnierozpoczęłam swoje pierwsze kroki w roli instruktora, zaczynając od pomocy innym, a następnie prowadząc własne grupy oraz ucząc karate dzieci w przedszkolach. Dużo doświadczenia także wniosły wszelkie wyjazdy na obozy sportowe, zarówno te w roli instruktora- wychowawcy, jak i uczestnika. Pozwoliły mi one na rozwijanie relacji trener-zawodnik. Skoro sama byłam kiedyś na ich miejscu, jest mi łatwiej zrozumieć wiele sytuacji.

Perspektywa ucznia- 1 kyu, czyli stopień, który posiadam nie pojawił się znienacka, a jest owocem wieloletniej, ciężkiej pracy. Każdy musiał od czegoś zacząć, ja również. Pamiętam jak mój trener nie za dobrze wróżył po mojej początkowej technice, jednak dostrzegł coś innego- serce do walki i zawziętość, z którą ostatecznie zdobyłam Mistrzostwo Europy. Do tego uczestniczyłam w warsztatach oraz ukończyłam wiele szkoleń oraz kursów, a to wszystko w rezultacie daje przemyślane, dopasowane do potrzeb oraz możliwości grupy zajęcia- tak, aby każdy czuł, że się rozwija, a nie był sfrustrowany brakiem umiejętności.

Wszystkie te okresy uzupełnia czas mojej edukacji, wiedzę dotyczącą sportu zdobywałam na przestrzeni lat. Najpierw zdobywając tytuł licencjacki na AWFiS w Gdańsku, a aktualnie czeka mnie obrona mojej pracy magisterskiej w zakresie Zarządzania Talentami w sporcie.

Podczas zajęć staram się łączyć teorię z praktyką, przeplatając to z edukacją oraz zabawą, tak, aby dzieci wychodziły z zajęć z uśmiechem na buzi.

Zapraszam serdecznie,
Julia Kędzierska

Skip to content