Przeskocz do treści
KOLĘDY NA JAZZ'OWO
Bez kategorii

KOLĘDY NA JAZZ’OWO

Kolędowania nigdy dość – wiec jeszcze w ostatniej chwili na jazzowe kolędowanie zapraszają do Klubu Kultury Wola:  DUO PLUS  Monika Langman – wiolonczela, Lucjan Orzech – skrzypce (+ playback) w dniu 30 stycznia o godzinie 19.00 Wstęp wolny. A usłyszymy:

Irving Berlin

White Chrismas –  Białe Boże Narodzenie

aranżacja własna

Irving Berlin (właściwe nazwisko: Israel Isidore Beilin) amerykański kompozytor muzyki rozrywkowej pochodzenia żydowskiego, wolnomularz. Urodzony w 1888 roku na Białorusi, zmarł w roku 1989 w Nowym Jorku.

Do Stanów Zjednoczonych wyemigrował z rodziną w 1892 roku. Jako autor i wykonawca piosenek występował na Broadwayu. W 1911 odniósł sukces piosenką Alexander’s Ragtime Band a w 1914 wystawiono jego pierwszą rewię Watch Your Step (w swobodnym tłumaczeniu: patrz jak lezież).

Zdobył dwukrotnie Oscara za najlepsze piosenki filmowe: Cheek to cheek (Policzek przy policzku) oraz White Christmas (Białe Boże Narodzenie).

Oto słowa tej piosenki – kolędy:

marzę o białych świętach

o takich, do których przywykłam,

gdzie drzewko lśni

a dzieci nasłuchują,

żeby usłyszeć dźwięk dzwonków w śniegu

Thad Jones

The Child is Born – Dzieciątko się rodzi

Thad Jones (właściwe Tadeusz Józef Jones) urodził się w 1923 roku w Pontiac a zmarł w 1986 w Kopenhadze. Trębacz, kompozytor i aranżer. Wśród wielu drobnych utworów jest autorem jednego światowego standardu: The Child is Born, którego słowa refrenu brzmią:

dzieciątko się rodzi

w tę świętą noc

i wszystkie anioły śpiewają, że radość przynosi razem z tak jasną gwiazdą

więc przyjdź i zobacz

słodkie dzieciątko Maryi

skierujmy wszystkie nasze modlitwy do naszego nowo narodzonego króla, kiedy spokojnie śpi,

tak spokojnie,

o, tak

Kolędy polskie w jazz’owym opracowaniu Arkadiusza Gembary

Arkadiusza Gembara urodził się w 1979 roku w Oleśnicy. Pianista, akordeonista, aranżer, kompozytor, edytor. Zdobywca licznych nagród i wyróżnień.

Jazz’owe aranżacje kolęd jego autorstwa są pod względem wykonawczym przystępne dla amatorów  muzykowania a zarazem pełne ujmującego wdzięku i inwencji harmonicznej.

Cicha noc (swing)

Słynna kolęda międzynarodowa owiana legendą, autorstwa Joseph’a Mohr’a (słowa) i Franza Grubera (muzyka) organisty w Obersdorf bei Salzburg. Powstała w latach 1816 -1818.

cicha noc, swięta noc

pokój niesie, ludziom wszem

a u żłóbka Matka Święta

czuwa sama uśmiechnięta

nad dzieciątka snem

Jezus malusieńki (kołysanka jazz’owa)

Piękna kołysanka liryczna. Melodię przekazują rękopisy karmelitańskie, kantyczna Chybińskiego  oraz jeden z rękopisów franciszkanek z pierwszej połowy XVIII wieku.

Jezus malusieńki

leży wśród stajenki

płacze z zimna

nie dała mu

matusia sukienki

Mizerna cicha (kołysanka jazz’owa)

Autorem słów jest poeta Teofil Lenartowicz. Tekst po raz pierwszy pojawił się w Szopce z 1949 roku. Obecnie znaną powszechnie melodię, ujmującą prostotą i nastrojem, skomponował Jan Gall.

mizerna cicha

stajenka licha

pełna niebieskiej chwały

oto leżący, na sianie śpiący

w promieniach Jezus mały

Nie było miejsca dla Ciebie (swing)

„Kolęda sądecka” jak ją nazwano, gdyż powstała w nowosądeckim klasztorze jezuickim przed II wojną światową. Słowa napisał O. Mateusz w oparciu o werset: nie było miejsca w gospodzie (Łuk. 2,7) a melodję skomponował O. Józef Łaś, teolog i muzyk, urodzony w 1907 roku w Starym Sączu jako syn organisty, zmarł w 1990 w Krakowie. Kolęda towarzyszyła więźniom obozów hitlerowskich, szczególnie w Gusen. Z latami weszła do kanonu kolęd polskich.

nie było miejsca dla Ciebie

w Betlejem w żadnej gospodzie

więc narodziłeś się Jezu

w stajni, ubóstwie i chłodzie

Oj maluśki, maluśki (kołysanka jazz’owa)

Tradycyjna kolęda góralska o szerokim zasięgu pozaregionalnym

oj mauśki, maluśki, maluśki,

kieby rękawicka

albo li tyz, jakoby, jakoby

kawołecek smycka

 

Skip to content