Przeskocz do treści
Projekt

Sztuka po krakosku

„Sztuka po krakosku” – czyli po naszemu, to projekt, który od czerwca realizowany jest przez Stowarzyszenie Na Rzecz Dworku Białoprądnickiego, a oparty na współpracy z 6 Klubami Kultury, będącymi filiami Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” w ramach programu Narodowego Centrum Kultury pt. „Kultura w sieci”.

Jest to sekwencja unikatowych warsztatów, spotkań, prezentacji, które zarazem pokazują siłę lokalnej społeczności, poprzez prezentację artystów mieszkających po sąsiedzku, ale także wskazują na mocne powiązania tychże instytucji z artystami uznanymi nie tylko w Polsce i na świecie. Szerokie spektrum działań pokazuje odbiorcom nowe możliwości korzystania z usług kulturalnych i wzmacnia ich kapitał kulturowy, prezentuje też lokalne instytucje kultury z nowej, nieznanej perspektywy.

Całość to 39 różnego nagrań i spotkań on-line, od konsultacji z mistrzami po bajki dla dzieci stworzone w nowej odsłonie.

„Wszystko gra” – Klub Kultury „Wola”:

Cykl ośmiu spotkań, podczas których o instrumentach będą opowiadać wybitni krakowscy muzycy związani z Klubem Kultury „Wola”, obejmujący prezentację instrumentów dawnych, współczesnych oraz komputerowej technologii obróbki dźwięku. Spotkania on-line, trwające około 20 min.

„Opanuj przodków fortepianu!” – Anna Huszczo

mgr Anna Huszczo – ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Elżbiety Stefańskiej (studia magisterskie), studia podyplomowe w klasie prof. Magdaleny Myczki oraz studia z fortepianu historycznego w klasie Katarzyny Drogosz w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Umiejętności gry na instrumencie poszerzała podczas licznych kursów mistrzowskich w kraju i za granicą. Prowadzi klasę fortepianu w Zespole Szkół Muzycznych w Tarnowie.

Link do filmu: https://youtu.be/hrFVWX3cPLQ

„O, rany, ale organy!” – Filip Presseisen

dr Filip Presseisen – polski organista i improwizator urodzony w Szczecinie. Ukończył z wyróżnieniem klasę organów prof. dr h. c. Christopha Bosserta w Hochschule für Musik w Würzburgu jako stypendysta bawarskiego programu BAYHOST w 2013 roku, oraz klasę organów prof. Andrzeja Chorosińskiego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w roku 2010. Wykładowca Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej w Krakowie, opiekun sekcji instrumentalnej w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej II stopnia.

Link do filmu: https://youtu.be/D6AYswoLjng

„O lutni i o lutni basowej, co się teorbą zowie” – Anna Wiktoria Swoboda

mgr Anna Wiktora Swoboda – ukończyła z wyróżnieniem klasę lutni w Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem Jerzego Żaka oraz w Hochschule für Musik Trossingen (Niemcy) u prof. Rolfa Lislevanda. Jest jednym z redaktorów w międzynarodowym projekcie Le Luth Doré. Prowadzi także warsztaty i wykłady na temat instrumentów lutniowych i ich niezwykłego repertuaru oraz klasy Lutni i Dawnych Instrumentów Szarpanych w Szkole Muzycznej I i II st. im. B. Rutkowskiego w Krakowie oraz w Akademiach Muzycznych w Krakowie i Katowicach.

Link do filmu: https://youtu.be/TDuKJVPqz7g

„Od drewna do metalu. O flecie współczesnym w detalu”– Leszek HeFi Wiśniowski

dr Leszek HeFi Wiśniowski – flecista, saksofonista, kompozytor, pedagog. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fletu prof. Jerzego Jarosika i studiów doktoranckich w Akademii Muzycznej w Krakowie. Głównie związany jest z muzyką jazzową i eksperymentalną. Prowadzi klasę „Gry na flecie w zakresie muzyki jazzowej” w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji Akademii Muzycznej w Krakowie. Jako pedagog związany jest ponadto ze Szkołą Muzyczną w Skawinie oraz Szkołą Muzyczną im. B. Rutkowskiego w Krakowie.

Link do filmu: https://youtu.be/B9vXoLTl8Fg

„Oboje mają historyę swoję” – Katarzyna Pilipiuk

dr Katarzyna Pilipiuk – umiejętności w zakresie gry na oboju historycznym zdobywała początkowo poprzez studia pod kierunkiem Marka Niewiedziała oraz Franka de Bruine. Następnie ukończyła studia podyplomowe w Universität Mozarteum w Salzburgu, pod kierunkiem prof. Alfreda Bernardiniego. Oprócz działalności koncertowej zajmuje się także pracą naukową, prowadząc badania nad historią oboju oraz nad zapomnianym dziś repertuarem osiemnastowiecznych kompozytorów. Prowadzi klasę oboju barokowego w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Link do filmu: https://youtu.be/-LDU-KqVnLY


„Posłuchaj treli skrzypiec i fideli” – Artur Łuczak

Artur Łuczak – skrzypek, altowiolista, fidelista. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki dawnej. Jest współzałożycielem zespołu Floripari – Studium Musicae Cracoviense, koncertującego na Zamku Królewskim w Krakowie na Wawelu. Swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem wybitnych skrzypków, m. in. Clare Salamann, Micaeli Comberti, Pauline Nobes, Judy Tarling and Sirkka-Lissa Kaakinen. Dokonał wielu nagrań płytowych wraz z Floripari, Goldberg Baroque Ensemble, jak również z “Barocco Con Fuoco” [“The Four Seasons”] we współpracy z George Telemann’s Orchestra.

Link do filmu: https://youtu.be/tMFnqDuaE6k

„Waltornia niepokorna” – Paweł Dziewoński

mgr Paweł Dziewoński – ukończył studia w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie waltorni prof. Piotra Wołczuka. W 1996 otrzymał posadę pierwszego waltornisty w Polskiej Orkiestrze Radiowej w Warszawie. Współpracował m. in. z orkiestrami: BBC SSO (Glasgow), RTE Concert Orchestra (Dublin), Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Kameralna AUKSO, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Sinfonia Helvetica, NOSPR, Capella Bydgostiensis. Występując z tymi zespołami, brał udział w nagraniach płytowych oraz licznych tournée w Europie, Ameryce Północnej i Japonii. Od 2003 roku gra na stałe w orkiestrze Filharmonii Krakowskiej.

Link do filmu: https://youtu.be/zcNweONEoZA

„Na komputerze i tableciku dźwięków bez liku” – Piotr Laska

mgr Piotr Laska – pianista, kompozytor, aranżer. Ukończył studia w klasie Kompozycji i Aranżacji dr Marka Walarowskiego na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w czerwcu 2019 roku.

Link do filmu: https://youtu.be/-e1F4BWvJy0


„Rysowanie na ekranie”- Klub Kultury „Łokietek”

Bajki dla najmłodszych widzów (3-6 lat) tworzone przez Alicję Karczmarską-Strzebońską w formie autorskiej opowieści opartej na kanwie znanych bajek takich jak „Czerwony Kapturek” czy „Calineczka” z tworzeniem ilustracji na żywo z wykorzystaniem rozmaitych środków wyrazu (7 filmów po 10-15 min.).

Cykl spotkań „Oko w oko z Mistrzem”- Klub Kultury „Wena”:

Unikatowe, około godzinne spotkania on-line z Mistrzami, podczas których będą omawiane wcześniej zgłoszone prace, przesłane droga elektroniczną. Mistrzowie będą udziela wskazówek metodycznych i warsztatowych, ukierunkowujących dalszą pracę. Uwagi i rady podążać będą za propozycją i inwencją danej osoby, ale będą pomagać także szerokie publiczności obserwującej spotkanie w znalezieniu odpowiedniej twórczej drogi.

a) Mistrz Sebastian Sołdrzyński;
b) Mistrz Mariusz Patyra;
c) Mistrz Piotr Trybalski;
d) Mistrzyni Joanna Zemanek;

Krakowski teatr dźwiękowy – Klub Kultury „Paleta”:

Współczesna adaptacja dźwiękowa krakowskiej legendy „Pan Twardowski”. Autorzy projektu: Olga Kowalska, Konstanty Antonowicz. Realizacja będzie opierać się na efektach akustycznych i muzyce, kładąc wzmożony nacisk na budowanie wrażenia trójwymiarowej przestrzeni poprzez dźwięk, a w mniejszym stopniu na narracji i dialogach aktorów. Projekt dedykowany także osobom niewidomym i słabowidzącym – wykorzystanie technologii binauralnych dźwięku 3D umożliwi doświadczenie przestrzennej przygody dźwiękowej porównywalnej do rzeczywistego spaceru po ulicach Krakowa. Efektem będzie ok. 10 min. słuchowisko w dwóch ok. 5-minutowych odcinkach, które zostanie udostępnione na platformie internetowej. Dodatkowo słuchowisko w formie zapisu CD (100 egz. płyt) zostanie udostępnione Polskiemu Związkowi Niewidomych.

„Artysta – sąsiad w sieci”- Klub Kultury „Mydlniki”

Cykl 5 spotkań z architektką Magdaleną Krajewską, mieszkanką dzielnicy Bronowice, prowadzonych w formie trwających około 50 min. kursów rysunku dla młodzieży i dorosłych.

„Domowe studio filmowe”- Klub Kultury „Przegorzały”

Cykl filmów prezentujących domowe sposoby na zrealizowanie filmu animowanego, wzbogaconych o tutoriale do nauki programów do animacji. Materiał przeznaczony dla dzieci i młodzieży, ale może służyć jako inspiracja dla nauczycieli, instruktorów i innych kadr kultury. Przygotowanie i realizacja: Katarzyna Agopsowicz.


Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Celem programu „Kultura w sieci” jest finansowe wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających obecność kultury w życiu społecznym, których odbiór następuje poprzez narzędzia online. Program jest elementem tarczy antykryzysowej w kulturze i wsparciem sektora kultury w związku z utrudnieniami w działalności kulturalnej wynikającymi z sytuacji epidemii.

Dofinansowanie otrzymało Stowarzyszenie Na Rzecz Dworku Białoprądnickiego.

Skip to content