Przeskocz do treści
Konkurs

Zwierzyniecki Konkurs Literacki 2025

Konkurs

Zwierzyniecki Konkurs Literacki 2025: „Zręczni w piśmie”

Opis konkursu:


Czy potrafisz zaczarować słowa i nadać im wyjątkową formę? W dobie komputerów i smartfonów coraz rzadziej sięgamy po długopis, a przecież odręczne pisanie to nie tylko sposób na wyrażenie myśli, ale także sztuka!

„Zręczni w piśmie” to szansa, by stworzyć własny list lub dowolny rodzaj wiersza, ale w coraz mniej popularnej formie – odręcznie!

Liczy się nie tylko treść, ale także estetyka pisma, jego charakter i styl. Pokaż, że ręczne pisanie to coś więcej niż szkolne notatki!

📌 Temat utworu?
Dowolny! Możesz napisać o tym, co Ci w duszy gra 😊

Jeśli szukasz inspiracji polecamy sylwetkę wybitnego artysty, rzeźbiarza Bronisława Chromego, którego 100 rocznicę urodzin będziemy świętować na Zwierzyńcu w tym roku.*

*Wybór tego tematu nie powoduje z założenia lepszej oceny Twojej pracy, to tylko nasz ukłon w stronę Pana Chromego, mocno związanego z krakowską VII dzielnicą.

Zasady konkursu:

🖋 Dla kogo?
Dzieci i młodzież w trzech kategoriach wiekowych (liczy się rocznik urodzenia):
🔹 7–10 lat
🔹 11–14 lat
🔹 15–18 lat

🖋 Co można napisać?
Każdy uczestnik może zgłosić jedną pracę (jedna strona napisana odręcznie) w wybranej formie:
wiersz
list

🖋 Jak oceniamy prace?
✅ wartość literacką – pomysłowość, poprawność językową, oryginalność
✅ styl pisma – czytelność, estetykę, unikalny charakter

🖋 Jak zgłosić pracę?
–   Napisz tekst odręcznie na kartce (A4 lub A3, kartka biała lub papeteria, ważne żeby tekst zmieścił się w całości na jednej stronie).
–   Zrób wyraźny skan pracy lub prześlij oryginał.
–   Wypełnij formularz zgłoszeniowy przez stronę
https://wola.dworek.eu /konkurs lub wypełnij papierową wersję pobierając plik „formularz zgłoszeniowy”
–   Prześlij swoją pracę na adres e-mail wola@dworek.eu lub pocztą tradycyjną.

📌 Nagrody 🎁
Nagrodzone prace (po 3 w każdej kategorii wiekowej) zostaną wyróżnione i opublikowane, dodatkowo te prace pojawią się w większym formacie jako wystawa tymczasowa w Klubie Kultury Wola w Krakowie [II połowa października 2025 r.]

Laureaci otrzymają nagrody rzeczowe (bony do sklepu Empik.pl), a także dyplom potwierdzający zdobycie nagrody w ogólnopolskim konkursie literackim.


Przewidujemy także trzy wyróżnienia spośród wszystkich nadesłanych prac. Zdobywcy wyróżnień otrzymają nagrody rzeczowe (książki).

📌 Termin nadsyłania prac:
05.05.2025 r. – 15.09.2025 r.

📌 Ogłoszenie wyników:
6.10.2025 r. – 10.10.2025 r.

📌 Wręczenie nagród oraz wystawa nagrodzonych prac:
Klub Kultury Wola
ul. Królowej Jadwigi 215, Kraków
– data wydarzenia zostanie ogłoszona w połowie września –



Niech długopisy i pióra znów ożywią papier! 📝✨

*Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest samodzielna praca, bez korzystania ze sztucznej inteligencji oraz zgoda na publikację utworu podczas wystawy oraz na social mediach Klubu Kultury Wola.


Wydarzenie współorganizowane z Radą Dzielnicy VII – Zwierzyniec
Kraków, 2025

REGULAMIN KONKURSU

PAPIEROWY FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY


JURORZY:

Dominika Furgał

Nazywam się Dominika Furgał i jestem kaligrafem.

O kaligrafii i pięknych literach marzyłam od dawna. Los chciał inaczej. Były ważniejsze sprawy, bardziej przyziemne, które powodowały, że litery musiały poczekać.
Na wszystko przychodzi czas, a ten mój nadszedł ponad 10 lat temu gdy rozpoczęłam przygodę z kaligrafią. Od tego czasu regularnie pogłębiam kaligraficzną wiedzę w Polsce oraz za granicą na kursach w Stanach Zjednoczonych u kaligrafów zrzeszonych w organizacji Master Penman.

Prowadzę zajęcia indywidualne oraz grupowe w placówkach szkolnych, prowadzę warsztaty kaligrafii dla osób indywidualnych oraz współpracuję ze szkołami Montessori w kwestii szkolenia nauczycieli oraz regularnej pracy z dziećmi. Miałam również przyjemność pracować ze studentami Wyższej Szkoły Europejskiej.

Od lat przeszukuję targi staroci oraz antykwariaty w poszukiwaniu wszystkiego co łączy się z pismem. Posiadam sporą kolekcję przedwojennych listów, zeszytów i narzędzi piśmienniczych.

LINKI:

Maciej Marcisz

Pisarz, zawodowo związany z branżą wydawniczą, dyrektor promocji w Grupie Wydawniczej Foksal. 

Autor „Taśm rodzinnych” (2019), „Książki o przyjaźni” (2021) i „Znaków zodiaku” (2024). Jego teksty ukazywały się na łamach „Pisma”, „Vogue’a Polska”, „Miesięcznika Znak”. i „Gazety Wyborczej”.

Wraz z przyjaciółką prowadzi Nowy Klub Czytelniczy. Pochodzi ze Śląska, mieszka w Warszawie.

LINKI:

Grzegorz Barasiński

Absolwent religioznawstwa, od ponad dekady prowadzi Szkołę Kaligrafii
w Krakowie i Warszawie, organizator licznych wydarzeń kaligraficznych (Międzynarodowa Letnia Szkoła Kaligrafii w Hebdowie, Szkoła Kaligrafii w Wigrach, Letnia Akademia Kaligrafii, rekolekcje z kaligrafią).

Niezłomny propagator pięknego pisania w szkołach (nauczyciel kaligrafii w Szkole Podstawowej Wierchy), autor „Copperplate. Podręcznik do kaligrafii” oraz „Kaligrafii” Wyd. Znak Emotikon, zagorzały zwolennik edukacji domowej, oddany mąż i ojciec pięciorga dzieci.

LINKI:

Konkurs
Przejdź do treści